مدیریت

مهارتهای ممتاز مدیریت زمان

مدیریت زمان عامل بسیار مهمی است که تاثیرگذاری بسیاری بر زندگی شخصی و موفقیت شغلی افراد دارد و همچنین موجب الویت بندی و نظم امور می گردد.

1-7

متن ذیل گویای دلایل اهمیت بسیار مدیریت زمان می باشد و شما را در امر استفاده و مدیریت بهینه زمان یاری می کند.

1- زمان منبع ویژه ای است که نمی توان آن را ذخیره نمود و یا برای استفاده های آتی محفوظ نگاه داشت . علاوه بر این، هر فرد به میزان یکسانی می تواند از زمان بهره مند گردد که اگر آن زمان به خوبی مورد استفاده قرار نگیرد نمی توان زمان گذرانده شده را بازیافت نمود.

2- اکثر افراد بر این باورند که دارای مشغله های بسیار می باشند و زمان کافی جهت انجام امورشان را ندارند. از این رو، کمبود وقت را عامل مخرب اصلی می دانند و به هنگام مواجهه با مشکلات مالی، استرس و کم تحرکی زمان را عامل اصلی می دانند. از این رو، برخورداری از مهارت مدیریت زمان می تواند شما را در دسترسی به آنچه که می خواهید و نیاز دارید یاری کند.

3- جهت کسب آنچه که از زندگی می خواهید به زمان نیاز دارید و اگر برای کسب زمان بیشتر منتظر بمانید، در بازی زندگی شکست خواهید خورد. با استفاده از مدیریت صحیح زمان، می توانید برای انجام امورتان زمان مورد نیاز را خلق کنید و می توان اظهار داشت که با برنامه ریزی هوشمندانه و مدیریت مناسب زمان،  وقت و زمان بیشتری کسب خواهد شد.

4- مدیریت زمان منجر به الویت بندی امور می گردد.

5- زمان به 24 ساعت در روز محدود می شود، پس آن را هوشمندانه برنامه ریزی کنید.

6- مدیریت زمان باعث تصمیم گیری های آگاهانه می شود و همین امر باعث می شود که زمانتان را صرف انجام اموری کنید که اهمیت بیشتری برایتان دارند.

7- این مهم را در ذهن داشته باشید که می بایست به دنبال به دست آوردن زمان لازم برای کارهایتان باشید چراکه حتی زمان کوتاهی در روز می تواند شما را به هدف والایتان نزدیک کند و در آخر خواهید دید که پیشرفت تان حیرت زده تان خواهد کرد.

8- با بهره مندی از مهارت ها و ابزارهای مرتبط با مدیریت زمان می توانید آنچه که می خواهید را راحت تر کسب کنید. علاوه بر این، مدیریت زمان می تواند شما را در امر کاهش زمان و انرژی هدر رفته یاری کند.

9- عصر امروز مملو از عواملی است که موجب حواس پرتی افراد می گردند. از این رو، هدر دادن زمان جهت انجام امور غیر ضروری تبدیل به یکی از معضلات گشته است. می توانید با مطرح نمودن این سوالات با خود و تفکر در خصوص آنها موجب شوید که انتخاب صحیح فعالیت هایتان باعث هدر رفتن زمان نگردد. با آقای تبلیغات همراه باشید.

10- آنچه که در زندگی شما اتفاق می افتد منجر به ظهور انتخاب های بسیار می گردد ولی مسئه مهم انتخاب های هوشمندانه ای است که شما تصمیم به انجام آنها می گیرید. آیا این اجازه را می دهیدکه عوامل خارجی مخرب باعث حواس پرتی و دور شدن شما از اهدافتان گردند؟!

11- مدیریت زمان سودمندانه نیازمند اندکی احساس درونی آرامش می باشد زیرا تاثیرات مثبتی بر آن می گذارد. آرامش درونی موجب آن می شود که انرژی کمتری را صرف امور و افرادی کنید که باعث هدر رفتن زمان گرانبهایتان می گردد. این حس باعث خونسردی و ایجاد توانایی لازم جهت مقابله با دشواری ها می شود و شما می توانید با ذخیره زمان راحت تر به انجام فعالیت های خود بپردازید.

لازم به ذکر است که ابزار بسیاری جهت مدیریت زمان وجود دارند و زمانی که صرف انجام امور بیهوده می کنید را به انجام فعالیت های بهتری اختصاص دهید. تفکر، برنامه ریزی و بررسی روش هایی که دیگر افراد جهت مدیریت زمان از آنها بهره مند می شوند بسیار سودمند می باشند.

مطالعه کتب و مقالات در خصوص مدیریت زمان باعث توسعه و پیشرفت مهارت هایتان و کسب ایده های موثر می گردد.

یکی از روش های بسیار موثر در امر مذکور، زود بیدار شدن از خواب و کاهش زمان مصرفی بر تماشای تلویزیون است. از این رو، توصیه می گردد که کمی زودتر بخوابید.

می توان اظهار کرد که حتی 15 دقیقه زودتر از خواب بیدار شدن تفاوت بسیاری در نحوه ی مدیریت زمان افراد ایجاد می کند چرا که باعث ایجاد آرامش می شود. این زمان را می توانید صرف مطالعه، ورزش و یا برنامه ریزی نمائید. علاوه بر این، جهت غلبه بر حس ناخوشایند کمبود وقت به این موضوع بیاندیشید که زمان بسیاری دارید. این نوع از نگرش، افراد را توانا در امر تمرکز بر انجام فعالیت ها می سازد و موجب غلبه بر استرس می گردد.

همواره در برنامه ریزی و مدیریت زمان صحیح بکوشید و زمان خود را صرف انجام امور بیهوده نکنید. این مهم را در نظر بگیرید که هیچ گاه نباید فعالیت هایتان را به تعویق بیاندازید و تمام امور را به بهترین نحو انجام دهید.

5 گام در مدیریت زمان

طبق اظهارات بوم شناسان اجتماعی ، تا زمانی که مهارت های لازم در مدیریت زمان را داشته باشید می توانید هر موضوع دیگری را مدیریت کنید و هیچ مهارتی را نمی توان مهم تر از مدیریت زمان در امور تجاری شمرد. برای مثال ، زمانی که صبح به سمت دفتر کارتان در حال حرکتید و حس خوشایندی که نسبت به لیست امور بی شمارتان دارید نشانگر این مسئله ی مهم است که شما مهارت لازم در مدیریت زمان را دارید.  با آقای تبلیغات همراه باشید.

گام های ذیل شما را در کسب مهارت مدیریت زمان و پیش برد امورتان یاری می کنند.

  1. در آرامش باشید و خونسرد رفتار کنید .

تمام امور با انجام جادو گری به پایان نمی رسند بلکه باید پیش از شروع به انجام فعالیت های تان یک گام به عقب بردارید و به خوبی به موضوعات دخیل بیندیشید. می توان اظهار داشت که عجله در انجام کاری و قرار گرفتن در هر شرایطی حتی آسان ممکن است که درصورت پذیری امور تان غیر ممکن به نظر برسند پس می توانید با کمی تأمل و برنامه ریزی خونسردی خود را حفظ کنید و با آرامش و دقت به انجام آن بپردازید .

  1. برنامه ریزی نمائید و به آن عمل کنید

فردی که برنامه ریزی نمی کند گمراه می شود و همچنین شروع به انجام امور بدون برنامه ریزی یکی از مهم ترین عواملی است که موجب سردرگمی و پیش نرفتن اهداف می گردد. علاوه بر این، یکی از دلایلی که همیشه افراد موفق به یادداشت و خلاصه برداری امور شان   می پردازند آن است که مسیر درست را به راحتی پیدا می کنند و قادر به انجام فعالیت های شان می شوند.

  1. محول نمودن پروژه ها

انجام تمام امور نمی تواند توسط شما صورت گیرد و یکی از پر اهمیت ترین روش ها در مدیریت صحیح زمان محول نمودن برخی از امور و پروژه ها به دیگر افرادی است که می توانند به شما کمک کنند چرا که این امر موجب صورت پذیری چندین فعالیت در یک وحله می گردد.

  1. انجام امور مهم تر در ابتدای برنامه

پس از تهیه ی برنامه ای دقیق و محول نمودن برخی از امور ، حال زمان آن رسیده است که موضوع تعداد فعالیت های پیش رویتان را کنار بگذارید و این مسئله را در نظر داشته باشید که مهم ترین ها را در ابتدا انجام دهید. انجام دادن امور دشوار تر و مهم تر، در ابتدای برنامه موجب کسب حس اعتماد بنفس  و انرژی لازم جهت ادامه ی راه می گردد.

  1. برنامه ریزی دوباره 

پس از به انجام رساندن فعالیت های تان در صدد برنامه ریزی دوباره برای امور آتی تان باشید . زمانی که پیش از موعد برنامه ریزی می کنید به خوبی می توانید آنچه که در ذهن دارید را پیاده نمائید . علاوه بر این، امور مذکور موجب آماده سازی آسان تر شرایط و آسوده خاطری می گردد.

نکات مهم دیگر در خصوص مدیریت زمان

  1. بهره مندی از برنامه ی روزانه

پیتر برگ من نویسنده ی پر فروش ترین کتاب در خصوص مدیریت زمان اظهار داشته است برنامه ریزی ابتدایی ترین عملی  است که صبح ها قبل از انجام هر فعالیت دیگری باید صورت گیرد. علاوه بر این، اولویت بندی امور به صورت روزانه و بررسی زمان لازم جهت انجام آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. تهیه لیستی از فعالیت ها و ابراز حس خوش و یا استرس باعث آن می شود که حس تان به انجام آن فعالیت ها را به طور کامل متوجه شوید و برنامه ریزی بهتری را انجام دهید. ایشان اظهار داشته اند که تفکر در خصوص آنکه چه چیزی باعث کسب موفقیت روزانه می شود بسیار حیاتی است .

  1. نه گفتن 

هنگامی که با موج عظیمی از درخواست ها روبرو می شوید . نه گفتن و رد درخواست دیگران امر دشواری خواهد بود . مخصوصاً زمانی که شما میخواهید که تمام کارها را خودتان انجام دهید این امر دشوار ترنیز می گردد. می توان اظهار کرد که شما تنها می توانید تعداد محدودی از فعالیت ها را به خوبی انجام دهید و پذیرش تعدادی بیش از حد معمول باعث می شود که به خوبی از پس انجام آن فعالیت ها بر نیایید . علاوه بر این، الویت بندی امور همانطور که قبلاً ذکر شد شما را در تصمیم گیری در خصوص پذیرش درخواست ها و مدیریت زمان یاری خواهد کرد.

  1. یادداشت برنامه ها در تقویم

برگ من براین اعتقاد است، هنگامی که یادداشت برنامه ای در تقویم و جدول زمانبندی انجام می گردد به معنی آن است که این عمل انجام شده است . طبق تحقیقات انجام شده ، افرادی که زمان و محل کسب هدفشان را در برنامه های شان ذکر می کنند و به تصور آن می پردازند ، موفق تر می باشند . از این رو اگر به دنبال کسب هدفی هستید ، ابتدا تصمیم بگیرید که چه زمانی و  درچه مکانی آن را به دست خواهید آورد تا احتمال وقوع آن را افزایش دهید. 

  1. تمرکز

 ایمیل و امور اداری باعث حواس پرتی می شوند چرا که به هنگام برنامه ریزی جهت انجام امور و تعیین اهداف اینگونه عوامل مخرب در نظر گرفته نمی شوند و در حین انجام امور و تعیین اهداف این گونه عوامل مخرب در نظر گرفته نمی شوند و در حین انجام امور باید تمرکز داشته باشید و به این نوع از عوامل مخرب توجهی نداشته باشید . می توانید با فاصله گرفتن از میز کارتان ، رفتن به اتاق کنفرانس و یا اتاقی که ساکت است ، تمرکز خود را افزایش دهید و تنها به انجام امور تان بپردازید. با آقای تبلیغات همراه باشید. 

  1. اختصاص زمانی به استراحت 

تحقیقات اثبات نموده اند که زمان های کوتاه استراحت به هنگام انجام فعالیت ها و همچنین در نظر داشتن  زمانی جهت استراحت در برنامه ی مدیریت زمان باعث ارتقاء کیفیت نتیجه ی نهایی می شود. می توانید  دراین زمان ها را به انجام امور خصوصی ، تغذیه و استراحت بپردازید تا ذهن تان کمی آسوده شود و راحت تر تمرکز کنید. علاوه بر این، انجام فعالیت های ورزشی نیز بسیار سودمند می باشد چرا که باعث کسب حس آرامش و سلامتی می گردد . با انجام فعالیت های ذکر شده ، انرژی لازم جهت تمرکز و به انجام رساندن امور تان را کسب خواهید کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *